נורת ESP דולקת

מהי נורת ESP? מדוע היא נדלקת ומה עושים במצב כזה?

נקלעתם לסיטואציה במהלך הנסיעה בכביש בה נדלקה נורה מוזרה המציגה מכונית עם שני קווים מתפתלים מתחתיה על לוח המחוונים? תכירו, זו היא נורת ה-ESP שלכם, וחשוב מאוד להכיר את משמעותה, מדוע היא עשויה להופיע, ומה עליכם לעשות כשאתם רואים אותה נדלקת.

נורת ESP

ESP הם ר”ת ל-Electronic Stability Program. במקומות אחרים תוכלו לפגוש את הפונקציה הזו כשהיא מכונה ESC (Electronic Stability Control) או DSC (Dynamic Stability Control – תכונת הבטיחות הכלולה, כיום, כסטנדרט, בכל המכוניות המודרניות. ה-ESP מיועד לעזור לנהג לייצב ולשמור על שליטה בכלי הרכב כאשר הרכב נוסע על פני משטח חלק מכל סוג שהוא. כך שאם, במקרה, אתם מתחילים להחליק בכביש חלק מגשם, בוץ, שלג, שמן או כל סיבה אחרת, ה-ESP שלכם אמור להיכנס לפעולה ולעזור לכם לשוב ולשלוט ברכב, שבאופן טבעי, בשל הנסיבות, איבדתם בו מעט (או הרבה) את השליטה. ישנם מקרים שבהם פעולתו של ה-ESP עשויה למלא תפקיד חשוב במניעת תאונה.

כיצד עובדת מערכת ה-ESP?

ה-ESP הוא, בעצם, מיקרו-מחשב שעובד כל הזמן, ומשתמש בחיישנים שונים בכדי לנטר פעולות שונות הנוגעות לנהיגת הרכב בערך בתדירות של 25 פעמים בכל שנייה. ה-ESP עוקב ומתייחס לכל, מהאופן שבו אתם מסובבים את גלגל ההגה ועד לכיוון שאליו נעים צמיגי הרכב – הכל, כדי לקבוע האם אתם נמצאים בבעיה של אובדן שליטה על הרכב או לא. במקרים בהם יזהה בעיה אפשרית,. ה-ESP לא ישתלט לחלוטין על הרכב, אבל הוא יבצע את ההתאמות הקטנות הנדרשות בכדי לסייע לכם לשלוט ברכב בזמן החלקה ולכוון אותו לכיוון הנכון.

מהי נורת ESP ומדוע היא מופעלת?

נורות ESP כוללות, כפי שהזכרנו בפתיחה, ציור של מכונית עם שני קווים מתפתלים מתחתיה. הקווים האלה, כעת אתם כבר יודעים, מסמלים את סימני ההחלקה שמכונית משאירה אחריה כשהנהג מנסה להחזיר לעצמו את השליטה ברכב. כשנדלקת נורה בלוח המחוונים, לרוב, היא מספקת סיבה טובה לדאגה. אבל, בנוגע לנורת ה-ESP, הדבר, אינו בהכרח זהה. מאחר וכשאתם נוסעים בכביש חלק והנורה נדלקת, היא מיועדת ליידע אתכם כי מערכת ה-ESP שלכם בפעולה והיא מנסה לשמור עליכם בזמן שאתם עושים את דרככם בכביש החלק מגשם, מקרח או מכל גורם אחר שהופך אותו לחלקלק.

מה עושים במידה ונורת ESP דולקת?

במידה ונורת ה-ESP הנדלקת למשך מספר שניות (או אפילו דקות) וכבה, מדובר במצב תקין לחלוטין. אם נורית ה-ESP שלכם נשארת דולקת מעל לכמה דקות, אל תתעלמו ממנה, מאחר ויש גורם כלשהו שגורם לה להישאר במצב זה, וחשוב לגלות מה הוא ולתקן אותו, כדי להבטיח שה-ESP שלכם עובד כמו שצריך.

בראש ובראשונה, בדקו, האם יתכן שבטעות הפעלתם את מצב ה-ESP באופן ידני. זוהי טעות נפוצה ברכבים בהם הפעלת ה-ESP היא ידנית ויזומה ולא נעשית אוטומטית על ידי הרכב. לאחר שווידאתם שזה אינו המצב, גשו לבדוק למוסך מקצועי, שלרשותו עומדים הכלים המתאימים לאבחן את התקלה ולהשיב את המערכת לתפקודה התקין.