נורת EPC נדלקה - מה עושים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

נורות אזהרה - חשוב לדעת

נורות אזהרה ברכב נועדו להכווין אותנו במצבים בהם ישנן תקלות או מצבים שונים ברכב להם אנו צריכים להפנות את תשומת לבנו. במחקר בנושא הכרת נורות אזהרה ברכב שנערך בתחילת 2019 בארה”ב נמצא כי מרבית הנהגים הצעירים בקיאים כנראה יותר בהבנת המשמעויות של אימוג’ים, אך הם לא יודעים כלל את המשמעות של נורות האזהרה ברכב!. חשוב להיות עירניים במהלך הנסיעה ולהעיף מבט בלוח השעונים, הן בעת תחילת הנסיעה לאחר התנעת הרכב והן במהלך הנסיעה. חלק מהנורות הן נורות מידע בלבד אך חלקן דורשות התייחסות וטיפול מיידי.

מהי נורת EPC?

אחת הנורות אשר נמצאות בקבוצת רכבי פולקסווגן (הכוללת בין היתר גם את רכבי סקודה, סיאט, אודי) היא נורת ה-EPC (Electronic power control).  נורה זו יכולה להצביע על מגוון תקלות ברכיבים אלקטרוניים ברכבי VAG, ביניהם: תקלה במערכת הדוושות ברכב, קויל או פלאג לא תקין, תקלה באחד החיישנים או שישנה בעיה כללית במערכת.

מה עושים אם הנורה נדלקת?

מדובר בתריס שתפקידו לווסת את כניסת האוויר למנוע, בהתאם ללחץ שמופעל מדוושת הגז וכבל הגז. כשהרכב נמצא בצריכה מלאה של גז (פול גז) – תריס המצערת פתוח לחלוטין. במנוע דומם – בית מצערת סגור.

במקרים רבים מדובר בתקלה הקשורה לבית המצערת (ההתייחסות כאן היא למצערת אלקטרונית בלבד ברכבי VAG ולא למצערת כבל), שזהו למעשה רכיב אשר אחראי על ויסות כניסת האוויר למנוע בהתאם ללחץ אשר אנו מפעילים בעת הלחיצה על דוושת הגז והכבל של הגז. כך שלחיצה חזקה משמעותה פתיחה מלאה של בית המצערת ובעת מצב של רכב כבוי בית המצערת סגור. כך שייתכן שנצטרך להחליף את בית המצערת.

ייתכן כי החלפה של קלאץ’ בגיר המצמד הכפול המצוי ברכבי קבוצת פולקסווגן (גיר DSG) הובילה לכך שהנורה נדלקה, אך אין כל בעיה ממשית והרכב עובד תקין. ייתכן כי ישנה בעיה באורות הבלמים (כמו למשל חיישן אורות תקול). ברכבים מתקדמים אלו ייתכן גם כי ביצוע איפוס של מחשב הרכב יגרום לנורה להיכבות, מה שמעיד על רכב תקין.

במידה ואין שינוי ולא הבחנתם בבעיה כלשהי יש לגשת למוסך בהקדם על מנת לבדוק את התקלה מכיוון שתקלה במערכת הדוושות עלולה לסכן אתכם ואת הנוסעים ברכב.