משאבת מים לרכב

על אופן הפעולה של המשאבה, תקלות ודרכי טיפול

משאבת המים ברכב היא אחד מאותם החלקים החשובים ביותר הקיימים ברכב, אבל אתה לא מודע לקיומם ולחשיבותם, עד לרגע שבו משהו מתקלקל. משאבת המים היא החלק המזרים ללא הרף מים אל מערכת קירור המנוע של הרכב, במטרה למנוע ממנוע הרכב להתחמם יתר על המידה. כתוצאה מכך, כל דליפה או כיוון לקוי של משאבת המים עלולה לגרום לנזק חמור למנוע הרכב. שלוליות מים מתחת לרכב או הגעה לטמפרטורות גבוהות עשויות להוות סימני אזהרה ברורים לכך שצריך להחליף את משאבת המים, וחשוב לעשות זאת גם כמה שיותר מהר.

משאבת מים לרכב

במשאבות מים רבות נוצרים סדקים או חורים לאחר דפיקת גחון הרכב כתוצאה מעלייה על המדרכה או על פסי האטה, תופעה זו, באופן הגיוני, תהיה נפוצה במיוחד במכוניות נמוכות-הגחון.

ניתן להחנות את הרכב באזור שבו קיימת רצפת בטון בהירה, נקייה ונטולת כתמים קודמים. אם לא מתאפשר לכם להחנות את הרכב על משטח בטון כזה, הניחו חתיכת קרטון נקי מתחת למכונית בדיוק מתחת למנוע הרכב, במקום בו קיימת סבירות לכך כי המשאבה תדלוף בזמן שמנוע הרכב פועל.

טיפ חשוב – הקשיבו למנוע המכונית שלכם – בעת הפעלת המנוע, אם אתם שומעים רעש של קרקוש או כתישה, הדבר עשוי להצביע כי משהו במשאבת המים לא תקין. למרות שתקלות באלטרנטור או במערכת המיזוג של המכונית, אף הן, עשויות להפיק צלילים דומים, רצוי לנסות ולהקשיב מהיכן הצליל בוקע, על מנת להתמקד בבעיה הנכונה.

חשוב לשים לב אל מד הטמפרטורה ברכב, מכיוון שכמו שכתבנו בתחילה, משאבת המים תפקידה להזרים את הנוזל שמקרר את המנוע בזמן פעולה, ותקלה בה גורמת לעליית טמפרטורת המנוע עד כדי סכנה לנזק רציני ובלתי הפיך למנוע, לראש המנוע ולאטם.

מה עלול לקרות במידה ולא נטפל בבעיה מיד?

חשוב מאד לדעת, כי כשמשאבת המים ברכב אינה ממלאת את תפקידה כהלכה, זה אומר כי הרכב מאבד את המים שהוא אמור לקבל מהרדיאטור לצורך הקירור שלו. ידוע שמנוע הרכב עובד בתיאום עם שאר החלקים הרכב המחוברים אליו באופן ישיר ובאופן עקיף, מה שמשפיע לא רק על פעולתם התקינה, אלא גם על פעולתו התקינה. כתוצאה מכך, בכל רגע בו חלק מסוים ברכב אינו מתפקד בצורת תפקודו התקינה, המנוע עלול להיהרס. במיוחד כשמדברים על חלקים קריטיים ברכב כדוגמת משאבת המים.

מה חשוב לדעת טרם תיקון משאבת מים לרכב?

הדבר החשוב והיחיד שעליכם לדעת, הוא שאת משאבת המים לא מתקנים.

כשמשאבת מים מתחילה לנזול, רוב הסיכויים שאף מוסך לא יהיה מוכן לגעת בסיפור הבלתי נגמר הזה, כי נזילה ראשונה במשאבת המים פירושה (גם אם תנסו לתקן) נזילות חוזרות ונשנות. כך שחשוב לדעת, כי ברכבים החדשים – לא מתקנים את משאבת המים, אלא עם הופעת הנזילה הראשונה – מחליפים אותה במשאבה חדשה.

ולמה הדגשנו דווקא את עניין הרכבים החדשים?

מכיוון שברכבים ישנים / אספנות הכלל שונה, ולא ניתן להשיג משאבת מים חדשה התואמת לרכב, אלא צריך לשפץ ולתקן את הישנה. וזה – כבר עניין למוסכים המתמחים בטיפול ברכבי אספנות.